Επειδή στο σχολείο μας γνωρίζουμε την αξία του αθλητισμού στη ζωή μικρών και μεγάλων, τα ευεργετικά αποτελέσματα που έχει η άσκηση στη σωματική και ψυχική υγεία όλων μας, ανεξαρτήτως ηλικίας ή επιπέδου φυσικής κατάστασης, επειδή αναγνωρίζουμε την άθληση ως ένα καλό “αντίδοτο” στην καθιστική ζωή, το καθημερινό άγχος και ως ένα μέσο εκτόνωσης και διασκέδασης, εκπαιδευτικοί, γονείς και μαθητές συμμετέχουμε και φέτος στον 22ο Αγώνα Δρόμου Καλαμάτας που διοργανώνει ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας (ΣΔΥΜ).

Είναι μια θαυμάσια ευκαιρία για όλους μας να απολαύσουμε μια ευχάριστη σωματική δραστηριότητα, παίρνοντας μέρος στη μεγάλη αυτή αθλητική γιορτή της πόλης μας που έχει και φιλανθρωπικό χαρακτήρα, καθώς μέρος των εσόδων θα διατεθεί από τους διοργανωτές στο Σύλλογο Φίλων Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες Ν. Μεσσηνίας.

Εκπροσωπούμε δυναμικά τη μικρή μας σχολική κοινότητα και δηλώνουμε συμμετοχή όσοι περισσότεροι μπορούμε:

• Μικροί – μεγαλύτεροι μαθητές και γονείς στον Παιδικό Αγώνα 1,5 χλμ.

Οι εγγραφές θα γίνονται στην Κεντρική Πλατεία από τις 10.00 μέχρι τις 18.00 την ημέρα του Αγώνα και είναι ΔΩΡΕΑΝ.

• Γονείς και εκπαιδευτικοί στον Αγώνα Δυναμικού Βαδίσματος 10 χλμ. ή, για τους πιο προχωρημένους, στον Αγώνα Τρεξίματος 10 χλμ.

Οι εγγραφές στους Αγώνες 10 χλμ. γίνονται ηλεκτρονικά στο link:

Περιορισμένες εγγραφές θα γίνονται την ημέρα του Αγώνα από 10:00 έως 16:00 στη Γραμματεία (Κεντρική Πλατεία). Η πληρωμή του κόστους συμμετοχής (10 ευρώ) γίνεται ηλεκτρονικά ή την ημέρα του αγώνα στη Γραμματεία.

Δίνουμε, λοιπόν, ραντεβού το Σάββατο 27 Απριλίου, στις 18:00 στην κεντρική πλατεία της πόλη μας (στο βόρειο σιντριβάνι) για να γιορτάσουμε όλοι μαζί, μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί, τη χαρά της άθλησης!

Πρόγραμμα αγώνων – Σάββατο 27 Απριλίου 2024

– 10:00  – 18:00  Παραλαβή συμμετοχής και τεχνικού t-shirt

– 17:00 – 18:20  Παράδοση προσωπικών αντικειμένων

– 18:00 – 18:10  Αγώνας special Olympics

– 18:30 Εκκίνηση αγώνα τρεξίματος και δυναμικού βαδίσματος 10 χλμ.

– 18:35 Παιδικός αγώνας 1,5 χλμ.

– 19:02 Προβλεπόμενη άφιξη πρώτου δρομέα

– 20:00 Απονομές στους νικητές του αγώνα