Αφού αρχές Μάρτη ξεβοτάνισαν και φύτεψαν στον σχολικό κήπο λουλούδια και λαχανικά, που φρόντιζαν να τα ποτίζουν τακτικά, ήρθε η στιγμή οι μικροί κηπουροί του σχολείου μας να γευτούν τους καρπούς των κόπων τους!

Έτσι, λίγες ώρες πριν την έναρξη των πασχαλινών τους διακοπών, το κολατσιό τους στο διάλειμμα, πέρα από τα συνήθη, περιέλαμβανε και σαλάτα με φρεσκοκομμένα μαρούλια και λόλες από τον σχολικό μας κήπο!

Ο ενθουσιασμός των περισσότερων μαθητών μας ενθάρρυνε και τους πιο διστακτικούς να δοκιμάσουν!

Η δημιουργία και η διατήρηση του σχολικού κήπου είναι μια δραστηριότητα που οι μαθητές απολαμβάνουν κάθε χρόνο στο σχολείο μας. Ο σχολικός κήπος αναδεικνύεται σε έναν χώρο μάθησης που απαιτεί την ενεργό συμμετοχή τους και το συνεχές ενδιαφέρον τους για να φτάσουν στο υγιεινό «αποτέλεσμα» που με ευχαρίστηση γεύονται.