Στον 11ο Παιδικό Διαγωνισμό Ζωγραφικής του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης, μία από τις πλέον επιτυχημένες δράσεις του παραπάνω Μουσείου, στην οποία κάθε χρόνο παίρνουν μέρος χιλιάδες παιδιά από την Ελλάδα και το εξωτερικό, συμμετείχαν, και τη φετινή σχολική χρονιά, μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων του σχολείου μας.

Ο φετινός διαγωνισμός που διήρκησε από τις 15 Φεβρουαρίου μέχρι τις 25 Απριλίου 2024 είχε θέμα «Σημερινές Ιστορίες Αγγείων» και καλούσε τους μαθητές ηλικίας 4-15 ετών να αποτυπώσουν μέσα στο περίγραμμα ενός αγγείου εικόνες της καθημερινότητάς τους που θα ήθελαν να αφήσουν στους ανθρώπους του μέλλοντος, όπως εικόνες που έκριναν σημαντικές για τους ίδιους μας άφησαν πάνω σε πήλινα αγγεία οι άνθρωποι της αρχαιότητας.

Τα έργα των παιδιών θα παρουσιαστούν και φέτος τον Σεπτέμβριο σε μια μεγάλη έκθεση στο πλαίσιο του 2ου Cycladic Kids Festival.

Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού θα ανακοινωθούν τον Ιούνιο, πριν από το κλείσιμο των σχολείων.

Καλή επιτυχία σε όλους τους μαθητές μας!