Στο Δημοτικό σχολείο Λαιίκων αγαπάμε τον αθλητισμό και αναγνωρίζουμε τη σημασία της σωματικής άσκησης στη βελτίωση της υγείας, στη δημιουργία πνευματικής και ψυχικής ανάτασης και στην προαγωγή της ποιότητας της ζωής μας.

Το δείξαμε με τις δράσεις που πραγματοποιήσαμε κατά τη διάρκεια της 4ης Ολυμπιακής Εβδομάδας, αλλά και το αποδείξαμε έμπρακτα, το Σάββατο 27 Απριλίου 2024, καλώντας τη σχολική μας κοινότητα να συμμετάσχει στον 22ο Αγώνα Δρόμου Καλαμάτας που διοργάνωσε ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας (ΣΔΥΜ).

Ήταν μια πολύ όμορφη αθλητική γιορτή και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές, στους γονείς και στις εκπαιδευτικούς του σχολείου που βρέθηκαν στην κεντρική πλατεία της πόλη μας και πήραν μέρος στους Αγώνες 1,5 και 10 χλμ. κερδίζοντας, πάνω απ’ όλα, τη χαρά της συμμετοχής και της άθλησης. Ραντεβού και του χρόνου στον 23ο Αγώνα δρόμου Καλαμάτας!