Πραγματοποιήθηκε στο σχολείο στις 5/04/2024 Ενδοσχολική Επιμόρφωση τριών ωρών από τον Διευθυντή του σχολείου με θέμα: “Στρατηγικές μάθησης και εκπαιδευτικές τεχνικές”

Ο Διευθυντής ανέλυσε τη διαφορά των δυο αυτόν εννοιών ότι δηλαδή οι Στρατηγικές μάθησης αφορούν τον τρόπο που οι μαθητές αντιμετωπίζουν τη διαδικασία της μάθησης και τον τρόπο με τον οποίο επεξεργάζονται, οργανώνουν και αξιοποιούν τις πληροφορίες που λαμβάνουν και οι Εκπαιδευτικές τεχνικές αφορούν τις μεθόδους και τα εργαλεία που χρησιμοποιούν οι εκπαιδευτικοί για τη μετάδοση της γνώσης και την παρακίνηση της μάθησης.

Στη συνέχεια ανέλυσε τις στρατηγικές και τις τεχνικές αναφέροντας αρκετά παραδείγματα ώστε να γίνουν πιο κατανοητά από τους εκπαιδευτικούς.

Όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου παρακολούθησαν αυτή την επιμόρφωση με πολύ έντονο ενδιαφέρον.

από τις στρατηγικές μάθησης στις στρατηγικές διδασκαλίας | PPT Εκπαιδευτικες Τεχνικες - Portfolio