Μια μοναδική εμπειρία είχαν την ευκαιρία να ζήσουν οι μαθητές μας, το Σάββατο 13 Απριλίου 2024, στο Μαθητικό Καλλιτεχνικό Φεστιβάλ και στα πλαίσια της δράσης ”Κι αν ήσουν εσύ;”. Πρόκειται για ένα πρόγραμμα που στοχεύει στην ευαισθητοποίηση της ευρύτερης εκπαιδευτικής κοινότητας στα ανθρώπινα δικαιώματα και την αποδοχή του διαφορετικού σε όλες του τις μορφές.

Οι μαθητές της Γ΄ και Δ΄ τάξης του σχολείου μας σε συνεργασία με τα Παιδικά Χωριά SOS οργάνωσαν δράση με στόχο την ευαισθητοποίηση των παιδιών και των γονιών τους πάνω στο θέμα της ανάδοχης οικογένειας.

Συμβολικά για τον σκοπό αυτό επέλεξαν και φύτεψαν ένα λουλούδι με μηνύματα αγάπης, με ευχές προόδου. Μέσα στην αγκαλιά τους το έκλεισαν με ασφάλεια και με την ανάγκη επικοινωνίας και συνεργασίας, ώστε να επιτύχουν την καλύτερη δυνατή ανάπτυξη. Η δράση αυτή θα ανθίσει.